KURU FASULYENIN GAZı NASıL çıKAR? KURU FASULYE GAZ YAPMAMASı IçIN NE YAPıLıR?

Türk mutfağının olmazsa olmaz besinlerinden birisi de kuru fasulye. Protein deposu olan kuru fasulyeyi ise doğru tekniklerle pişirmezseniz bütün gün gaz sancısı çekebilirsiniz. Kuru fasulyeyi rahat rahat tüketmeniz için uygulamanız gereken ufak bir teknik var. Peki, kuru fasulyenin gazı nasıl çıkar? Kuru fasulye gaz yapmaması için ne yapılır?

Kuru fasulye genellikle gaz yaptığı için pek tüketilmiyor. Aslında bazı püf noktalara dikkat edilirse kuru fasulye düşünüldüğü gibi gaz yapmaz. İşte, kuru fasulyenin gazını giderecek yöntemler...

KURU FASULYE NEDEN GAZ YAPAR?

Kuru fasulye bünyesinde midemizin sindiremeyeceği kadar oligosakkarit bulunduruyor. Oligosakkarit, şeker molekülleridir.

Midemiz ve ince bağırsaklarımız oligosakkariti sindiremez ve bu yüzden başta sevdiğimiz kuru fasulye olmak üzere diğer tüm baklagiller midede rahatsızlık yaşanmasına sebep olur.

Yaşanılan gaz ve mide rahatsızlıklarına çözüm olarak oligosakkaritleri kalın bağırsağa ulaşmadan önce parçalayabiliriz.

KURU FASULYE GAZ YAPMAMASI İÇİN NASIL PİŞİRİLİR?

Kuru fasulye yedikten sonra gaz sorunu ve mide sıkışması yaşamamak için pişirme sırasında uygulanacak birkaç püf noktası işinizi kolaylaştıracaktır.

1. ADIM

Bol bol kuru fasulye yiyebilmeniz için ihtiyacınız olan şey kimyon.

Kimyon, bağırsaklardaki gaz sıkışmasını engelleyecek ve kuru fasulye yedikten sonra hissettiğiniz rahatsızlığın önüne geçecektir. Kuru fasulye haşlanırken içine bir tatlı kaşığının ucuyla kimyon ilave etmeniz yeterlidir.

2. ADIM

Kimyonunuz yoksa sorun değil! Kekikle de aynı çözüme ulaşabilirsiniz.

3. ADIM

En bilindik yöntemlerden birisi de bir gece öncesinden ıslatma. Kuru fasulyeyi bir gece öncesinden ıslatın ve haşlarken de üzerindeki köpükleri birikmeden toplayıp atın.

4. ADIM

Nohut, mercimek, kuru fasulye gibi gaz yapan yiyeceklerin gazını almak için çiğ patatesten yardım alın.

Pişirme işlemi sırasında 4'e bölünmüş çiğ patatesi fasulyenin içine atın. Pişirme işlemi bitince patatesi hemen içinden çıkarın. Bütün gazı patates toplamış olacak ve içinde kalmaya devam ederse tekrar gazı yaymaya başlayacak.

2023-03-01T22:08:25Z dg43tfdfdgfd