45 ARAşTıRMA YAPıLDı! KAHVALTı YAPMAMAK KAN şEKERINI...

Kahvaltı yapmayanlar üzerinde 45 araştırma yapıldı. Sonuçlar ise dehşete düşürdü. Uzun süre aç kalmak beyne glikoz ulaşmasını engeller. Peki kahvaltı yapmamanın kan şekeri üzerindeki etkisi ne? İşte yanıtı...

Uzmanlar kahvaltı yapmanın gerekli olduğu konusunda hemfikirler. Çünkü kahvaltı atlanıldığında diğer öğün yemeğe saldırma oluyor. Bu da kan şekerinde ani fırlamalar demek. Peki kahvaltı yapmamanın zararları neler?

KAHVALTI YAPMAMANIN ZARARLARI NELER?

Yapılan 45 çalışma, kahvaltı etmenin konsantrasyon sağlama, dikkatimizin dağılmasını önleme ve hafızayı güçlendirme gibi etkilerinin olduğunu ortaya koydu. Beyin için gerekli enerjiyi sağlayarak, öğrenmeyi geliştirir. Kan şekeri düzeyinin normal aralıklarda olması öğrenme gibi beyin işlevlerini düzenler. Kahvaltı edilmediğinde ise uzamış açlık süresi kan şekerinin en alt düzeye inmesine neden olur ve beyne yeterli glikoz sağlanamaz. Bu durum, konsantrasyonun azalmasına, verimin düşmesine, üretkenliğin azalmasına yol açar. Bunlara ek olarak; insülin, seratonin, kortizol gibi hormonların salınımı da bilişsel fonksiyonları etkiler ve kahvaltı etmemiz gereken saatte aç kaldığımızda bu hormonların dengesinin bozulmasına sebep olur.

2023-02-07T09:10:53Z dg43tfdfdgfd