MENENGIç KAHVESI NEDIR? FAYDALARı NELERDIR:?

Kahve, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun olarak tüketilen içeceklerin başında gelmektedir. Günün her saatinde içilebilen kahve çeşitlerinden biri de menengiç kahvesidir. Menengiç kahvesi yumuşak içimi ve aroması ile farklı bir tada sahiptir. Diğer kahve çeşitlerinden farklı olarak Türkiye’de yetişen menengiç ağacının meyvelerinden elde edilir. İşte menengiç kahvesi hakkında bilmeniz gerekenler?

Menengiç kahvesi, menengiç bitkisinin meyvelerinin kurutulup öğütülmesi ile elde edilir. İçeriğindeki vitaminler ile sağlığa pek çok faydası vardır; tok tutar, zayıflamaya yardımcı olur, kansızlığı giderir.

Enerji vericidir. Sert içimli kahve sevmeyenler için sabah kahvesi alternatifidir. Demir içerir, Bundan dolayı Kansızlık vb hastalıklara karşı korunmada yardımcı olur. Yağlı bir yapıda olan Menengiç Kahvesi doyurucu hissiyata sahiptir.

E, C, A ve B6 vitaminleri açısından zengin bir içecek olan menengiç kahvesi, hücre yapısının korunmasına yardımcı olur ve hücre yenilenmesini sağlar.

Cildin elastikiyetinin korunmasını sağlayarak yaşlanma etkilerini azaltır ve kırışıklıkları önler.

  • Solunum yollarına oldukça faydalı bir içecek olan menengiç kahvesi, nefes darlığı ve ses tellerinde oluşan sorunlara karşı da faydalıdır.
  • Balgam söktürücü etkiye sahip olan menengiç kahvesi, göğsü yumuşatır ve öksürüğe karşı da oldukça etkilidir.
  • Doymamış yağ asidi içeriği yüksek olan menengiç kahvesi düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığını korur. Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan kahve, kalp krizi ve felç gibi ani gelişen rahatsızlık risklerine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

2023-02-10T09:12:19Z dg43tfdfdgfd